Egyes tudósok szerint az afrikai gepárdok visszatelepítése Indiába „abszolút katasztrófa”.
A támogatók szerint a közelmúltban veszteségekre kell számítani és a projekt még mindig sikeres lehet.
A gepárdok visszatértek Indiába 70 év kihalás után, a kormány által vezetett Project Cheetah nevű újratelepítési tervnek köszönhetően.
A nagymacska szakértők továbbra is megosztottak az erőfeszítéssel kapcsolatban, amely azonban vegyes eredményeket hozott az első gepárdok tavaly szeptemberi érkezése óta.
A Namíbiából és Dél-Afrikából a Madhya Pradesh állambeli Kuno Nemzeti Parkba behozott eredeti 20 állat közül öt pusztult el.
Egy Siyaya nevű nőstény, aki márciusban szült, szintén alultáplált volt, kiszáradás is gyötörte és két hónappal később hőguta következtében veszítette el kölykei nagy részét.
Egy faj visszatelepítése a vadonba mindig kockázatos, de „sokkal rosszabb, mint gondoltam volna – abszolút katasztrófa” – mondta Ullas Karanth, a bengalurui Wildlife Studies nonprofit szervezet igazgatója. "Teljesen abszurd az az elképzelés, hogy ez egy önfenntartó népességhez vezet."
A Project Cheetah élén állók azonban azt mondják, hogy a dolgok a tervek szerint haladnak.
„A gepárdok nagyon jól alkalmazkodtak az indiai élőhelyhez” – mondja SP Yadav, a Cheetah projektet felügyelő National Tiger Conservation Authority igazgatója.
Veszteségek várhatók
A halál és a sérülés veszélyt jelent minden olyan vadon élő állat számára, amelyet befognak és mozgatnak az emberek. „Egy kihalt faj visszatelepítése biztosan nem lesz egyszerű folyamat” – mondta Laurie Marker a namíbiai Cheetah Conservation Fund alapítója és ügyvezető igazgatója, valamint a namíbiai gepárdáttelepítési csapat tagja.
Még Dél-Afrikában is, ahol a szakértők évtizedek óta foglalkoznak gepárdok áttelepítésével , a bekerített rezervátumokba áttelepített nagymacskák 6-7 százaléka elpusztul – mondja Van der Merwe, dél-afrikai gepárdvédő és National Geographic Explorer.
2023 Március 27-én Sasha, egy namíbiai nőstény, akinek egészségügyi problémái voltak, belehalt a veseelégtelenségbe, ami a projekt első halála volt. Körülbelül egy hónappal később Uday, egy dél-afrikai hím, ismeretlen okból meghalt egy nappal azután, hogy a karanténból áthelyezték 120 hektáros ideiglenes kifutójába.
Májusban egy másik gepárd pusztult el, amikor a tisztviselők engedélyezték, hogy két dél-afrikai hím belépjen egy Daksha nevű dél-afrikai nőstény elkerítéséhez. Két nappal később Daksát végzetesen megsebezték a hímek.
Júniusban még két gepárdot, Tejas és Suraj, mindketten dél-afrikai hímek, szintén holtan találtak. Az állatorvosok felfedezték, hogy kukacokkal fertőzött sebek alakultak ki a gepárdok rádiós nyomkövető nyakörvei alatt, ami vérmérgezést okozott. Két másik gepárdnál, Pawannál és Guaravnál azóta hasonló nyaki sebeket találtak, amelyeket valószínűleg a forró, nedves éghajlat okozott.
Pawan gallérját már eltávolították, és orvosi ellátásban részesült – mondja Adrian Tordiff, a Pretoriai Egyetem vadállatorvosa, aki tanácsot ad a dél-afrikai csapatnak. A vadőrök még mindig próbálják elkapni a namíbiai hímek koalícióját, hogy lássák, nem szenvednek-e ugyanabban a betegségben, és szükségük van-e kezelésre. "Ha korán elfogják és kezelik, a gyors felépülés prognózisának jónak kell lennie" - mondja Tordiffe.
Siyaya negyedik és egyetlen életben maradt kölyke kikerült a gondozásából, és fogságban nevelgetik.
Van der Merwe és munkatársai kezdettől fogva arra számítottak, hogy a gepárdok alapító populációjának fele elpusztul az újratelepítés első évében, ezért „további szívfájdalmakkal és fájdalommal kell számolni” – mondja.
Hangsúlyozza azonban, hogy „minden még mindig jó úton halad, a megfigyelt mortalitás jóval a vadgepárdok visszatelepítésének normális paraméterein belül van”.
Növekvő fájdalmak
Indiai illetékesek számításai szerint a Kuno Nemzeti Park legfeljebb 21 gepárdot támogathat, de egyes szakértők szerint ez nem reális a területi és széles körben élő macskák esetében.
„Túl korán hoztunk be túl sok gepárdot, és nincs helyünk nekik” – mondja Arjun Gopalaswamy, független természetvédelmi tudós, aki jártas a nagymacskákról Afrikában és Indiában.
Például, amióta a gepárdokat elengedték Kunóba, az erdőőröknek meg kellett szakítaniuk a namíbiai és dél-afrikai hímek koalíciója közötti harcot.
Karanth szerint azonban "ez a teljes ökológiai tudatlanságot mutatja. Azt mondják, hogy a gepárdoknak most ökológiailag leopárddá kell alakulniuk, és amint a hivatalos célok teljesülnek, újra gepárddá kell válniuk."
A következő határ
Van der Merwe szerint a következő lépés a Project Cheetah kiterjesztése egy második indiai helyszínre. A legkézenfekvőbb választás a Mukundara Hills Nemzeti Park Rajasthan államban, amely élőhely olyan gepárdbarát tulajdonságokkal rendelkezik, mint a kerítés és a szárazabb körülmények.
De Rajasthan jelenleg egy másik politikai párt irányítása alatt áll, mint Narendra Modi miniszterelnöké, ezért egyelőre túl bonyolult a Mukundara Hills számítása, mondja Karanth. "A politika bekúszik az egészbe."
Karanth hozzáteszi, hogy a projektre elköltött dollármilliókat ehelyett az indiai vadon élő állatok védelmére fordíthatták volna.
A következő újbóli betelepítési hely valószínűleg a Madhya Pradesh államban található Ghandi Sagar Wildlife Sanctuary lesz, egy kisebb védett terület, ahol csak négy felnőtt gepárd élhet.
A pálya széléről figyelve ezeket a fejleményeket, Jhala – a projekt egyik eredeti látnoka és vezetője – azt mondja, hogy más döntéseket hozott volna.
„A halálozás egy része elkerülhető lett volna, ha megfelelő szakértelem áll rendelkezésre” – mondja.
A cikk forrása a National Geographic.
A kép forrása The New York Times.
A következő videóban általános információkat tanulhatsz a gepárdokról: 🐈Állatbemutató #105 | Gepárd - A fenségesség és elegancia!
You are not authorised to post comments.